Rajgród

Rajgród to miasto w woj. podlaskim, w powiecie grajewskim, położone nad Jeziorem Rajgrodzkim. Siedziba gminy miejsko-wiejskiej Rajgród.
Pierwsze ślady działalności ludzkiej w rejonie Rajgrodu pochodzą z około 9000 – 7000 roku p.n.e. Nad jeziorem Dręstwo znaleziono szkielety ludzi kromaniońskich. W średniowieczu na wyspie, gdzie wznosiło się wzgórze, Jaćwingowie założyli warowny gród.
Gród Raj był główną siedzibą plemienia jaćwieskiego – Zlinców. Strzegł on szlaku handlowego wiodącego z Mazowsza w głąb ziem jaćwieskich. Wzmianki o miejscowości pochodzą już z X wieku i pojawiają się zarówno w źródłach polskich jak i ruskich, a potem krzyżackich. Gród miał prawdopodobnie duże znaczenie. Wielokrotnie zdobywany i niszczony był ponownie odbudowywany. Około 1290 roku został zajęty przez księcia litewskiego Narymunta. Przyjęła się wówczas nazwa Rajgrodu. W 1360 roku Kazimierz Wielki nakazał kasztelanowi wiskiemu budowę w Rajgrodzie zamku. Zamek ten podobno nie został ukończony, gdyż został zniszczony przez najazd krzyżacki.

Jezioro Rajgrodzkie: Na Pojezierzu Rajgrodzkim występują liczne jeziora, z których największe – Rajgrodzkie stanowi oś regionu. Jezioro Rajgrodzkie to rynnowe jezioro przepływowe rzeki Legi (Jegrzni) o powierzchni 1514 ha (18 w Polsce pod względem powierzchni), w tym powierzchnia wysp wynosi 11,1 ha, długość maksymalna osiąga 12050 m, zaś maksymalna szerokość 1900 m, głębokość maksymalna – 52 m. (20 lokata w kraju), podczas gdy głębokość średnia wynosi 9,4 m, objętość Jeziora Rajgrodzkiego wynosi 142623 tys. m 3 i pod tym względem jest 14 w Polsce. Linia brzegowa jest dobrze rozwinięta z licznymi zatokami, półwyspami, cyplami, o długości 56000 m. Jezioro Rajgrodzkie ma charakterystyczny kształt. Składa się ono ze zbiornika głównego i czterech wydłużonych ramion (zatok). Zatoki północne nazywane są jeziorami: Przepiórka (północno-wschodnia) i (Stackie północno-zachodnia). Zatoka południowa nosi nazwę Zatoki Czarnowiejskiej. Zbiornik główny i zatoka wschodnia, nad którą leży Rajgród, to Jezioro Rajgrodzkie. Liczne ośrodki turystyczno-wypoczynkowe.(źródło wikipedia.org)